LENOARDO DA VINCI

LEONARDO DA VINCI

Mystické obrazy Mona Lisa nebo Poslední večeře, návrhy do detailu propracovaných soch, podrobná studie anatomie člověka, plány dokonalého města, popis fyzikálních vlastností vody nebo vynálezy padáku, vrtulníku, pohonu lodí, první návrhy tanků nebo samostřílů… Těžko uvěřit, že se jedná o díla jednoho člověka žijícího už na přelomu 15. a 16. století, tedy v době, kdy tehdejší svět teprve čeká na objevení Ameriky.

Leonardo da Vinci se narodil 15. 4. 1452 ve Vinci v Itálii, kousek od Florencie. Malý Leonardo vyrůstal na venkově v domě svého otce, kde měl přístup k učeným textům. Veškerá dogmata však odmítal – o všem se potřeboval přesvědčit vlastními smysly, rozumem a zkušeností.

Fascinován výzdobou florentských chrámů a paláců, nastoupil v 15 letech do učení renomovaného malíře a sochaře Andrea Verrochia. Ještě jako učeň Leonardo demonstroval svůj kolosální talent. Jako opravdový génius se v letech 1470 až 1475 podílel na četných malbách pocházejících z Verrochiovské dílny.

Roku 1482 vstoupil do služeb milánského vévody Ludvíka Sforzy, kde strávil celých 17 let. Během těchto let Leonardo objevil své nové možnosti a dosáhl nových výšek vědeckého a uměleckého úspěchu. Věnoval se studiu aerodynamiky, fyziky, anatomie, meteorologie, astronomie a kosmografie. Zajímal se o matematické teorie Pythagora, které si brzy osvojil a učinil je základem svých vlastních vědeckých bádání a vytváření harmonických vztahů mezi svým obrazem a divákem. Umění a věda se pro Leonarda staly nerozlučnými hodnotami.

Jakožto úspěšnému umělci mu byl udělen souhlas pitvat lidská těla v nemocnici Santa Maria Nuova ve Florencii a později také v nemocnicích v Miláně a Římě. V letech 1510 až 1511 spolupracoval s doktorem Marcantoniem della Torre, se kterým pak připravil teoretické studie anatomie. Leonardo maloval jak celé lidské tělo, tak kostru, obnažené svaly, vnitřnosti a byl jedním z prvních malířů, kteří namalovali plod v děloze.

Leonardova tvorba ve všech oblastech života se stala obrazem dokonalosti lidského ducha a mysli, jeho osobnost byla souhrnem kultury patnáctého století a heroldem nové doby. Leonardo byl jedním z největších malířů, které kdy svět poznal. Vystupuje z řady svou všestranností jako osamělý génius oslavený touhou po tvoření. Leonardo svou tvorbou přidal do myšlenkového, tvořivého a citového života lidstva nezapomenutelný nový rozměr.

Leonardo zemřel 2. 5. 1519 v Clos Lucé ve Francii.

„Špatný žák, který nepřevyšuje svého mistra.“
Leonardo da Vinci